facebook_page_plugin

 

 

Centrum Kształcenia Zawodowego

i Ustawicznego

Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku

Wydarzenia

Konkurs na list miłosny

konkurs123532Mamy przyjemność poinformować o wynikach przeprowadzonego konkursu na list miłosny. Konkurs odbył się pod hasłem: Telefon milczy. Jedna filiżanka na stole[...]. Do konkursu przystąpiło 10 słuchaczy I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Wyróżnione zostały dwie prace autorstwa: Małgorzaty Kryszałowicz i Magdaleny Konkol. Gratujemy zwycięzcom - organizatorzy: Barbara Stakun, Danuta Panczocha.

 

 

 

 

Niesamowita osoba , niesamowite spotkanie…

1Dnia 1 marca 2019r. gościliśmy w murach naszej szkoły panią Elżbietę Wisławską podróżniczkę, dziennikarkę, autorkę książki : W drodze. Moje podróże w tle . Było to wyjątkowo ciekawe i pełne ekspresji spotkanie autorskie. Wspólnie z panią Elą Wisławską odbyliśmy podróż do 6 krajów: Włoch, Chin, Singapuru, Albanii, Australii i Kambodży. Pani Ela Wisławska zwiedziła 54 kraje i miejmy nadzieję, że zechce podzieli się z nami swoim doświadczeniem w nieodległej przyszłości. Podróżniczka w sposób wizualny demonstrowała osobliwości prezentowanych krajów, a jej język urzekał humorem przeplatanym z osobistymi, czasami mrożącymi krew w żyłach przeżyciami osobistymi. Oczywiście, też nie zabrakło ciekawostek z dziedziny literatury, geografii i historii. To niesamowite, z jaką swobodą mówiła o swojej pasji, fascynacjach podróżniczych. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem osobistego uroku połączonego z umiejętnością przekazania odbiorcom pozytywnego potencjału energii i zaszczepienia bakcyla do podróży . Jak sama mówi: nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba po prostu bardzo, bardzo chcieć, a marzenia na pewno spełnią się. Dziękujemy za 2- godziną wspólną podróż oraz promieniejący optymizm, którym zostaliśmy obdarowani.

 

Kilka słów o konkursie: DZIEŃ KROPKI

W dniach od 14 września do 20 listopada 2018 roku został przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów, słuchaczy i kursantów Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku. Motywem przewodnim była kropka. Zadaniem uczestników konkursu było wykorzystanie motywu kropki do wyrażenia formy przekazu artystycznego, korzystając z dowolnej techniki malarskiej lub rysunkowej. Prace konkursowe były urokliwe i zachwycały oryginalnością.
Zwyciężyła praca wykonana przez Agnieszkę Rolę – uczennicę klasy drugiej Technikum nr 2 w Słupsku. Natomiast drugie miejsce zdobyła Julia Malczewska uczennica klasy drugiej Technikum nr 2, a trzecie miejsce zajęła słuchaczka I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Słupsku – p. Agnieszka Jankowska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy twórczej pasji i samorealizacji na niwie artystycznej.

Panel dyskusyjny: Książkomaniacy: warto o tym mówić i dzielić się z innymi

DSCF3760W sobotę, 1 grudnia 2018 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Budowlanych
i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku odbyło się spotkanie pt. Książkomaniacy: warto o tym mówić i dzielić się z innymi.

Uczestnikami panelu byli słuchacze semestru pierwszego, systemu zaocznego I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Słupsku oraz nauczyciele bibliotekarze: p. Barbara Stakun i p. Danuta Panczocha.

Celem spotkania była chęć podzielenia się informacjami i emocjami, jakich dostarczyły czytającym ich ulubione książki.

Na wstępie panie prowadzące próbowały wprowadzić forum w „książkowy klimat” tak, by młodzi ludzie mogli ze spokojem i swobodą zanurzyć się w prezentowaniu swojej lektury.

Jedna ze słuchaczek – p. Angelika - z dużą wnikliwością przedstawiła zbiór książek Nicholasa Sparksa, począwszy od znakomitego Pamiętnika, Jesiennej miłości, po jedną z najnowszych pozycji autora, książki We dwoje.

Pani Wiktoria omówiła treść książki Johna Greena Gwiazd naszych wina. Lektura niezwykle trudna, poruszająca tragiczną kwestię życia i miłości – tak podsumowała swoją wypowiedz.

Kolejną książką była pozycja Reginy Brett Bóg nigdy nie mruga, którą zaprezentował p. Grzegorz

To 50 lekcji na trudne chwile w życiu, z których można skorzystać mając przykre doświadczenia.

Powieść Ania z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery omówiła pokrótce p. Magda, którą urzekły losy młodziutkiej i rezolutnej dziewczyny.

Pan Hubert zafascynowany historią, podzielił się przygodą, jaką „przeżył” wraz z Krzyżakami Henryka Sienkiewicza.

Zaś pan Damian odkrył przed zebranymi tajemniczą atmosferę zaprezentowaną w thrillerze Alexa Kavy.

Rozmowy przebiegały w miłej, pełnej przeżyć i wzruszeń atmosferze.

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto mieć w swoim domu zbiór, po który zawsze warto sięgnąć, pojedynczą książkę, która stanie się naszą przystanią, da nam ukojenie.

Jednym słowem uznaliśmy, że książki uwrażliwiają, pogłębiają relacje międzyludzkie, rozwijają nas wewnętrznie, przynoszą wytchnienie oraz relaks. Zwróciliśmy też uwagę na różnorodność języka – po prostu każdą książkę czyta się inaczej, jakby w innych kolorach.

Na zakończenie pani Barbara Stakun udostępniła zebranym na komputerze prezentację słowno – muzyczną książki Oskar i Pani Róża, którą przygotowała wspólnie z młodzieżą Technikum Nr 2. Forma prezentacji okazała się niecodzienna – była nią ballada muzyczna. Ułożono tekst piosenki, skomponowano do niej muzykę, dokonano montażu słowno – muzycznego w postaci utrwalonego nagrania w przestrzeni medialnej.

Dla wszystkich była to sympatyczna niespodzianka oraz niezwykłe odkrycie – taka sztuka

„na nowo”.

Już dziś zapraszamy serdecznie uczniów i słuchaczy na kolejne spotkania.

KONKURS #cojaczytam, #wolnelektury

Do konkursu #cojaczytam, #wolnelektury” zorganizowanego przez fundację Nowoczesna Polska przystąpiło trzech uczniów Technikum nr 2 w Słupsku: Anna Skierka, Weronika Luhm i Artur Kikhia. Celem strategicznym przedsięwzięcia było promowanie, wspieranie oraz rozwój czytelnictwa wsród uczniów i osób dorosłych z użyciem nowoczesnych technologii przekazu. W tym obszarze zostały sprecyzowane dwa zadania dla uczestników :

  • przedstawienie w formie wyrazu artystycznego książki, tak aby rozbudzić ciekawość poznawczą i zachęcić do jej przeczytania ,
  • przeprowadzić plebiscyt wśród uczniów i słuchaczy, pod hasłem: Szkolna Lista Top Bestsellerów.

Członkowie zespołu w składzie: Anna Skierka, Weroniki Luhm i Artur Kikhia wspólnie zaprezentowali książkę „Oskar i pani Róża” w niecodziennej formie , bowiem w formie piosenki - ballady muzycznej. Ułożyli tekst piosenki, skomponowali do niej muzykę, dokonali montażu słowno – muzycznego
w postaci utrwalonego nagrania w przestrzeni medialnej. Zespół przeprowadził równocześnie wśród uczniów i słuchaczy placówki plebiscyt: Szkolną Listę Top Bestsellerów.
Zadaniem zespołu było ogłoszenie plebiscytu (w formie elektronicznej i klasycznej), przeprowadzenie, podsumowanie i dokonanie wizualizacji. Materiały zostały zamieszczone na stronie internetowej naszej placówki, na fb , natomiast krótka informacja o przedsięwzięciach ukazała się w dzienniku elektronicznym e- librus ( adresaci: rodzice, nauczyciele, uczniowie i osoby dorosłe – słuchacze szkół dla dorosłych, kursani kwalifikacyjnych kursów ) oraz w gazetce szkolnej. Nadzór merytoryczny nad realizacją projektów w ramach konkursu sprawowała Barbara Stakun. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dopiero w grudniu, ale my już za naszych uczestników trzymamy kciuki i życzymy zwycięstwa.
A teraz zachęcamy do obejrzenia przygotowanego materiału:

#cojaczytam

20181108 122944# cojaczytam”
Już znamy wyniki przeprowadzonego plebiscytu

 

Co najchętniej czytają uczniowie/ słuchacze naszej szkoły?
Już znamy odpowiedź na to pytanie .
Tak prezentuje się SZKOLNA TOP LISTA BESTSELLERÓW:

1. Andrzej Sapkowski – saga Wiedźmin
2. J.K. Rowling - Hary Poter
3. Antoine de Saint-Exupéry - Mały Książe
4. J. R. R. Tolkien – Władca Pierścieni
5. R. J. Palacio - Cudowny chłopak
6. Harlan Coben - Nie odpuszczaj
7. George R.R. Martin - Gra o tron
8. Sherry Argov - Dlaczego mężczyźni kochają zołzy
9. Neil Gaiman - Mitologia nordycka
10.Colleen Hoover - It Ends with Us

Listę przygotowali uczniowie Technikum nr 2 w Słupsku w składzie :
Anna Skierka, Weronika Luhm i Artur Kikhia.

Spotkanie z Panią Agatą Marzec, czyli o prozie życia…

20181011 11435411 października 2018r. odbyło się spotkanie z Panią Agatę Marzec, autorką książek: Reminiscencje, Wieża z Piasku, A w moim ogrodzie rosną…
Było to miłe, a zarazem poruszające spotkanie, pełne odniesień do życia , a przede wszystkim do człowieka . Autorka zaskoczyła nas wyjątkową prostotą, ciepłem i otwartością na ludzkie sprawy. Wprowadziła nas w niecodzienną przestrzeń, w świat literatury, a w istocie prozy. Opowiedziała nam o sobie, o swojej pasji oraz tematach, które są dla niej ważne. Głównie, jak mówi, podejmuje problemy egzystencjonalne, z którymi styka się przeciętny człowiek: samotność, choroba, odrzucenie, brak miłości, utrata pracy, ale także nie stroni od zagadnień trudnych sięgających w głąb natury człowieka . Podejmuje w swojej twórczości problemy psychologiczne determinujące zaburzenia osobowości typu borderline. Nie ma żadnej wątpliwości, że Pani Agata Marzec, kocha to co robi. Na spotkaniu , starała się nam przybliżyć świat literatury i zaszczepić w nas bakcyla czytania . Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się jeszcze raz spotkać z panią Agatą Marzec i porozmawiać , tym razem o poezji. Pragniemy podziękować Pani Agacie Marzec za wspólne fascynacje do świata rodzimej literatury i rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

 

KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ

Tegoroczny, październikowy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest pod hasłem: KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ.
Święto to, ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest upowszechnienie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży i osób dorosłych.
Zeszłoroczne święto obfitowało w liczne konkursy, wystawki i akcje czytelnicze i dostarczyło nam wielu cennych obserwacji i informacji o naszych czytelnikach.
Liczymy, że również w tym roku nasi uczniowie, słuchacze oraz kursanci, chętnie zaangażują się we wszelkie atrakcje, które dla nich przygotowałyśmy.
Dla naszych miłośników książek, odbędą się w październiku konkursy m.in. plastyczny, literacki, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi kultury.
Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do udziału w/w przedsięwzięciach oraz do odwiedzania i korzystania z zasobów naszej biblioteki.
Pamiętajmy o tym, że czytanie książek to najpiękniejsza ZABAWA, jaką sobie ludzkość wymyśliła (Wisława Szymborska).

ksiazka to przyszlosc

Wystawa: Mały Paryż

20180915 122143Nie zabrakło nas, słuchaczy I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Słupsku, na inauguracji wystawy pt. Mały Paryż, autorstwa Janiny Dylewskiej. Było to wydarzenie wyjątkowo medialne. Tłumy ludzi reprezentujących różne grupy zawodowe zgromadziły się w Centrum Informacji Turystycznej, by móc obejrzeć makietę z ceramicznymi budowlami Starego Rynku z połowy XIX wieku, a dokładnie z okresu 1867 – 1869. Pani Dylewska odtworzyła z dużą precyzją każdy detal architektoniczny 27 kamienic wraz z Ratuszem Miejskim w skali 1 : 75. Dowiedzieliśmy się, że konstrukcje architektoniczne Starego Rynku nawiązują do architektury Paryża. Oczywiście, autorka wystawy wspomniała o historii kamienicy, w której aktualnie znajduje się apteka oraz opowiedziała historię Ratusza. Była to dla nas wyjątkowa lekcja, lekcja historii regionalnej Słupska.

 

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego - lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku

DSCF3700W tym roku w drodze głosowania, powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego została wybrana do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2018. Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę. Inauguracja odbyła się 8 września 2018 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Nasza szkoła również wzięła udział we wtorek, dnia 11 września br., w Narodowym Czytaniu Przedwiośnia . W tym roku do czytania fragmentów powieści zaangażowano uczniów klas technikalnych. Scenografia tegorocznej akcji czytania nawiązywała do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dominowały głównie czerwone i białe akcenty, a przed czytającymi ustawiono kosz pełen biało-czerwonych kwiatów. W ten sposób cała społeczność szkolna została wprowadzonaw niepowtarzalny nastrój i jednocześnie klimat powieści.