ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
I KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
W SŁUPSKU

Wolontariat w szkole

Rok szkolny 2021/2022

Strzyżenie w Domu Pomocy

28 września po pierwszy uczennice kształcące się w zawodzie technik usług fryzjerskich udały się do Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza w Słupsku, aby odmienić wizerunki podopiecznych ośrodka.
Wolontariuszki pod opieką Anny Durmaj – nauczycielki praktycznej nauki zawodu swoim wielkim sercem oraz umiejętnościami pokazały, w jaki sposób można odmienić wygląd każdej osoby, zwłaszcza tej, która zmaga się z wieloma trudnościami natury fizycznej. Młode fryzjerki dzięki swojemu zaangażowaniu stworzyły wyjątkowy salon fryzjerski w placówce stałego pobytu dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymagają całodobowej opieki. Pomiędzy kolejnymi zabiegami fryzjerskimi uczestniczki miały doskonałą okazję do integracji z chorymi poprzez krótkie rozmowy, wymianę doświadczeń oraz zwykłe potrzymanie za rękę i wsparcie w trudnych momentach. Zajęcia wolontarystyczne w Domu Pomocy Społecznej przybliżają młodym wolontariuszkom prawdziwy obraz postawy empatycznej skierowanej do potrzebujących, a także wyrabiają u nich nawyk pomagania w sytuacji styczności z trudnościami życiowymi osób z najbliższego otoczenia.
Fot. Uczestniczki w trakcie strzyżenia pensjonariuszów Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza.

 

#ZespolKolorowychSkarpetek

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Solidaryzując się z tymi osobami, założyliśmy kolorowe skarpetki i obowiązkowo nie do pary.
Skarpetki symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie i dodatkowy chromosom bez pary. Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez przyczyny dzień ten wyznaczono na 21 marca. Nie tylko jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który uosabia narodziny nowego życia i narodziny niezwykłych ludzi, ale przede wszystkim odnosi się do samej istoty choroby. Zespół Downa związany jest bowiem z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21. Bądźmy życzliwi nie tylko tego dnia ale przez cały rok.

 

29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 utf 8 b 30.01.(niedziela) miał miejsce 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już od godzin porannych wolontariusze kwestowali na ulicach naszego miasta. Również i nasza szkoła - w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu - przyłączyła się do tej szlachetnej akcji. Kolorowe puszki szybko się zapełniały, a każdy darczyńca otrzymał czerwone serduszko-charakterystyczny symbol Orkiestry.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, słuchaczom i nauczycielom z naszej szkoły, ludziom o dobrych sercach, którzy jak zwykle nie zawiedli i w trudnym czasie pandemii dzielnie kwestowali, by wesprzeć WOŚP i pozyskać jak największą pomoc.
Dziękujemy wszystkim i liczymy na Was za rok!

 

GRUDZIEŃ 2020

muszkieterowie szpikuSamorząd Uczniowski zakończył zbiórkę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Muszkieterowie Szpiku! Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w akcję niesienia radości i wsparcia dla dzieci walczących z nowotworami. Dzięki nam na twarzach 5 letniego Wiktora oraz 9 letniej Amelki zagości uśmiech i choć na chwilę będą mogli zapomnieć o trudach codzienności!

 

III edycja Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Łańcuch Dobra

Stowarzyszenie „Pro Salute” zaprosiło nas do udziału w III edycji akcji na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową , podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Akcja była prowadzona pod nazwą „Łańcuch Dobra” w powiązaniu z biciem rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru, osiągniętego podczas II edycji akcji, czyli długości 115 km. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne – ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi, którzy w nich wierzą, są dla nich wsparciem.
W akcji uczestniczyło 5911 osób z całej Polski ze 116 placówek z 79 miejscowości. Tegoroczny Łańcuch Dobra miał ponad 67 km. Nasz wkład to 154 m łańcucha choinkowego z papieru. Tę pracę wykonali uczniowie z klas: I B, II B i II E. Szczególne podziękowania kierujemy do twórców najdłuższych łańcuchów - uczennic: Zuzanny Rębacz (II B) i Nikoli Sękowskiej ( IB).

 

Jesteśmy szkołą przyjazną osobom niewidomym

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski obchodzonego każdego roku 15 października uczennice i uczniowie z klas I B i II B po raz pierwszy przyłączyli się do akcji społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. W jej ramach odbyły się pogadanki na lekcjach wychowawczych. Nauczyciele zaprezentowali uczniom filmy o tematyce postępowania wobec osób z dysfunkcją wzroku, a także pomoce dla osób niewidomych m.in. alfabet Brailla. Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej napisali list do Adama – absolwenta Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy Dzięki przyłączeniu się do akcji nasza placówka uzyskała certyfikat „SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM.”

 

#DzienSzpilek

Dzień Szpilek! 25 września żeńska część naszej społeczności szkolnej wskoczyła w szpilki by pomóc dzieciom chorym na raka! Miałyśmy okazję zrobić coś dobrego dla dzieci chorych na raka i przyłączyłyśmy się do udziału w akcji ogólnopolskiej, której organizatorem był Moliera2. Wystarczył telefon, para szpilek i odrobina kreatywności by pomóc małym wojownikom z Przylądka Nadziei! Na zdjęciach pojawiły się szpile, szpilki, szpileczki i szpilunie . Zdjęcia butów zostały opublikowane jako post na Facebooku szkoły i otagowane #DzienSzpilek.
Za każdą fotka szpilek to 2 zł na rzecz pacjentów z Przylądka Nadziei. W tym roku, dzięki Waszemu zaangażowaniu oraz dobroci serc udało się wspólnie zebrać 7-krotnie wyższą sumę, niż w zeszłorocznej edycji Dnia Szpilek. Sam hashtag #dzienszpilek został użyty w Social Mediach prawie 600 000 razy. Natomiast zdjęć ze szpilkami (bez względu na wysokość obcasa) i hasztagiem #dzienszpilek na publicznych profilach Instagram / Facebook pojawiło się 111 902, co sprawiło, że w tym roku na Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową Moliera2 przekazało 223 810 złotych!
Wszystkim damom na obcasach z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku serdecznie dziękujemy.

„ Człowiek nie jest sam, choć na krańcu nadziei by stał”
J. Cygan

Wolontariat jest definiowany przez „Centrum Wolontariatu” jako świadoma i dobrowolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczająca poza więzi rodzinne. Według „Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” z dnia 24 kwietnia 2003 roku, wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Wolontariat jest działaniem, które pozwala rozwijać wśród młodzieży postawę alternatywną do konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania wolnego czasu. Podejmowana wśród uczniów- wolontariuszy aktywność, wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest również ważna i pożądana, bowiem ma wymiar edukacyjno –wychowawczy.

 

Rok szkolny 2019/2020

Zespół Kolorowych Skarpetek

Podejmij wyzwanie! Zrób sobie zdjęcie w różnych dwóch skarpetkach i prześlij do nas na pomocą messengera :) Taka informacja pojawiła się na fb szkoły.
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki. Data 21.03. nie jest przypadkowa ponieważ w 21 parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby z Zespołem Downa 3.
Trwa kwarantanna nie mogliśmy uczestniczyć w miejskich obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Postanowiliśmy pokazać naszą solidarność z osobami z Zespołem Downa i ich rodzicami zakładając w tym dniu dwie nie pasujące do siebie skarpetki. Poniżej kilka zdjęć Waszych stóp.

 

Podziękowanie od Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Społeczność naszej szkoły otrzymała podziękowanie od Hospicjum Pomorze Dzieciom.
W listopadzie ubiegłego roku na terenie szkoły odbyła się kwesta na rzecz podopiecznych Hospicjum. Zebraliśmy ok. 300 zł. Za tę sumę zakupiliśmy i przesłaliśmy produkty higieniczne np.: chusteczki nawilżane, pieluszki, środki czystości.
Dziękujemy wszystkim uczniom, słuchaczom, rodzicom, nauczycielom za włączenie się w tą akcję.

 

Misie Ratownisie

Akcja „Misie Ratownisie” jest jednym z czterech programów prowadzonych przez Fundację Wsparcie 112. Naszym celem jest przekazanie pluszaków do jednostek Straży Pożarnych, zespołów Ratownictwa Medycznego i innych służb, aby były one wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach!
Miś ratowniś w świadomości dziecka uosabia domowe ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w sytuacjach, kiedy potrzebne jest znalezienie zastępczego źródła oparcia, skupienie / odwrócenie uwagi czy nawiązaniu kontaktu z dzieckiem pluszak może okazać się bardzo użyteczny!
Na nasz apel odpowiedzieli:

 • Paweł Gorzeń wraz z swoim rodzicami;
 • Damian Hinca;
 • Martyna Kępska;
 • Pani Iwona Gąsior.

Wszystkim serdecznie dziękujemy! Pluszaki zostały przekazane służbom pomocowym i na pewno staną się wsparciem dla dzieci potrzebujących pomocy psychologicznej.

 

WOŚP

14 października 2019 r. w Słupskim Ośrodku Kultury, za zgodą Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, powstał Sztab 28. Finału WOŚP - nr Sztabu 4737. Jak tylko wiadomość o otwarciu listy dla chętnych na bycie wolontariuszem WOŚP dotarła do społeczności szkolnej rozpoczął się prawdziwy wyścig. Nie spodziewaliśmy się tak dużej ilości chętnych. Niestety, nie wszyscy otrzymali token uprawniający do zalogowania się w słupskim sztabie orkiestry. Tych, którzy nie dostali plakietki wolontariusza 28 finału WOŚP przepraszamy. Ale nic straconego. Wykorzystamy Wasz potencjał i chęci w kolejnych latach pobytu w naszej szkole i następnych akcjach charytatywnych.
Podczas Finału WOŚP wolontariusze, zaopatrzeni w identyfikatory, puszki i inne gadżety, ruszyli w przydzielone im rejony Słupska i choć pogoda nie dopisywała uśmiech z twarzy nie znikał dzięki miłym i życzliwym ludziom, którzy tak chętnie wspierali zbiórkę. Wśród wolontariuszy znaleźli się :

 • Roksana Bazyk – IB
 • Julia Babicz – I B
 • Hubert Koźliński – IB
 • Patrycja Maniecka – IB
 • Daria Wojtaszczyk – I B
 • Łukasz Bortnowski – III LO
 • Anna Skierka – IV A.

Na ulicach miasta można było zobaczyć kwestujących nauczycieli – p. Ewę Lubarską i p. Beatę Chrzanowską.
W Gminnym Finale Gminy Słupsk w Siemianicach wzięli udział Dina Pokotyliuk – I D i p. Jolanta Czerwiakowska.
Dziękujemy wszystkim! Jesteście wielcy!

 

Kwesta na rzecz Hospicjum Pomorze Dzieciom

Szkolny Wolontariat organizuje wielką zbiórkę na rzecz Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Skoro nie możemy dołożyć dni dla pacjentów hospicjum, dołóżmy życia do ich dni. Nie zwlekaj! I Ty możesz zostać aniołem!
Mali pacjenci potrzebują: chusteczek nawilżanych, pieluch (1,2,3,5,6), podkładów 60x90 cm, pieluch Seni (0,1 i2), chusteczek nawilżanych Seni, emolientow dla dzieci oraz środków czystości. Zebraliśmy ok. 287 zł, które zostaną przeznaczone na zakup w/w produktów.

 

Kwesta na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku

W dniach 1 i 2 listopada na cmentarzu komunalnym w Słupsku odbyła się zbiórka na rzecz hospicjum. W kweście wzięły udział uczennice z klasy I B : Roksana Bazyk i Weronika Ślusarczyk. Jak co roku dostaliśmy żółte chustki, czerwone puszki i kalendarzyki dla wrzucających datki. Wolontariusze bardzo chwalili sobie miłą atmosferę oraz życzliwość ludzi. Uroku dodał drobny poczęstunek i herbatka, która rozgrzała naszych dzielnych wolontariuszy tuż po "rozliczeniu się z puszek".
16 grudnia br. nasi wolontariusze ze wzięli udział w uroczystości rozdania nagród za udział w kweście na rzecz HOSPICJUM. Dyplomy zostały nam wręczone w Teatrze Rondo przez Panią Prezydent Miasta Słupsk Krystynę Danilecką- Wojewódzką oraz Prezesa Towarzystwa Opieki Paliatywnej im. Janiny Różyckiej Panią Edytę Wolską. Odbyła się również część artystyczna - koncert.
Dziękujemy i gratulujemy!

 

# Komórkomania DKMS

Finał akcji KOMÓRKOMANIA, czyli dzień rejestracji potencjalnych dawców szpiku
i komórek macierzystych, odbył się 15-16 listopada br. w Zespole Szkół Budowlanych
i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku. Akcji patronuje fundacja DKMS.
Celem projektu było propagowanie idei dawstwa szpiku kostnego wśród społeczności szkolnej oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy udało się zarejestrować potencjalnych dawców spośród uczniów i słuchaczy. Jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się na rejestrację zapraszamy na stronę fundacji https://www.dkms.pl/pl. Nigdy nie jest za późno na słuszną decyzję!
Podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy zdecydowali się wesprzeć fundację DKMS materialnie.

 

Pomarańczowy piątek

W dniu 18 października nasza szkoła pokazała jak bardzo solidaryzuje się z osobami chorymi na stwardnienie rozsiane. Celem akcji "Minuta dla SM" jest zwiększanie świadomości, czym jest SM, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie tej choroby, a także pokazanie solidarności osób zdrowych i pacjentów. Kolor pomarańczowy ma pokazać chorym, że nie są sami na świecie, wspieramy ich i namawiamy aby nie rezygnowali za swoich marzeń.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomarańczową akcję. Jesteście Wielcy!
#SMicoztego #minutadlaSM