Liceum ogólnokształcące dla dorosłych
Jesteś osobą pełnoletnią lub absolwentem branżowej szkoły I stopnia to nasze Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych pozwoli ci zdobyć wykształcenie średnie, przygotuje Ciebie do matury i umożliwi podjęcie nauki na studiach lub w szkole policealnej.
To szkoła dla osób, które planują zdobyć wykształcenie średnie oraz przystąpić do egzaminu maturalnego. Zaoczna forma kształcenia pozwala słuchaczom bez problemu łączyć pracę zawodową z nauką. Po ukończeniu szkoły słuchacz będzie w pełni przygotowany do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz znalezienia atrakcyjnej pracy.
Nauka w liceum dla dorosłych, podobnie jak w szkole średniej przeznaczonej dla młodzieży, trwa cztery lata (8 semestrów). Co istotne, także i takie liceum realizuje podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki czemu słuchacze mogą liczyć na dobre przygotowanie merytoryczne pod kątem wymagań stawianych przez egzaminy maturalne. Warto przy podkreślić,
że mogą również liczyć na pomoc i wskazówki podczas dokonywania wyborów związanych z dalszą drogą edukacyjną czy zawodową.
Słuchacze liceów dla dorosłych mają w planach zajęć, takie przedmioty jak: język polski, historia, WOS, matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka, informatyka, podstawy przedsiębiorczości czy język obcy. Inaczej mówiąc, ich programy nauczania są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w klasycznych szkołach średnich.
Zatem ...
Oferta zaocznych liceów ogólnokształcących z założenia skierowana jest do osób dorosłych lub absolwentów branżowej szkoły I stopnia. Co jednak bardzo ważne, naukę w takiej szkole kontynuować mogą także osoby, które przerwały edukację w zwykłym LO lub technikum, czy też ukończyły jeszcze 8 klasową szkołę podstawową.
Zaoczne liceum ogólnokształcące to jednak przede wszystkim sposób na lepszą pracę i rozwój osobisty. Brak średniego wykształcenia może być bowiem problemem dla wielu osób, które chciałyby awansować na wyższe stanowiska. Zaoczne LO to też olbrzymia szansa dla każdego, kto przerwał edukację w dziennym LO czy Technikum i ma obecnie problem na rynku pracy, z racji braku kwalifikacji.
ZAPRASZAMY!
Od 1 września 2012 r. obowiązuje nowa forma kształcenia zawodowego dla dorosłych – kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ), które umożliwiają uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych w danym zawodzie.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe to oferta dla osób, które chcą:
- zdobyć nowy zawód, a nawet kilka zawodów;
- uzupełnić wiedzę zawodową;
- osiągnąć tylko wybrane umiejętności i w krótkim czasie przygotować się do pracy na stanowisku wymagającym określonych kwalifikacji;
- przekwalifikować się zawodowo.
Kandydaci:
to osoby pełnoletnie lub absolwenci branżowej szkoły I stopnia, w tym
- studenci
- osoby, które przerwały naukę;
- osoby, które pracują od wielu lat w danym zawodzie, ale chcą nabyć wiedzę i umiejętności zawodowe wymagane przez pracodawcę- często niedostępne w szkole przed wieloma latami;
- aktualni słuchacze liceów dla dorosłych, którzy znajdą czas na równoległe zdobywanie kwalifikacji zawodowych.
Na kwalifikacyjnych kursach zawodowych osoby dorosłe będą mogły uzyskać bezpłatnie kwalifikacje zawodowe i dyplom technika w danym zawodzie. Kwalifikacyjny kurs zawodowy, to kurs prowadzony według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie jednej kwalifikacji (K). Minimalna liczba godzin kształcenia na tym kursie jest równa minimalnej liczbie godzin kształcenia zawodowego określonej w podstawie programowej kształcenia w zawodach dla danej kwalifikacji.
Absolwent kursu otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzonego przez okręgową komisje egzaminacyjną (OKE). Zawód lub konkretne kwalifikacje można zdobyć na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum, w zależności od posiadanego przez kandydata wykształcenia ogólnego albo uzyskać uprawnienia do wykonywania konkretnych czynności na stanowisku pracy (w przypadku kandydatów z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym). Nauka w danym zawodzie składa się z jednego, dwóch lub trzech poziomów, czyli kwalifikacyjnych kursów zawodowych (odpowiednio K1, K2, K3). Jest to elastyczna
i wygodna forma kształcenia, bo pozwala wybrać z programu nauczania danego zawodu tylko jedną kwalifikację, uprawniającą do wykonywania konkretnych czynności. Zdobycie wszystkich kwalifikacji (K1, K2, K3) składających się na dany zawód wraz z potwierdzeniem wykształcenia średniego (liceum, technikum) oznacza zdobycie pełnego zawodu - dyplomu technika w danym zawodzie.
UWAGA! Słuchacze kursów mogą w Zespole Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku jednocześnie zdobyć wykształcenie średnie w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, co pozwoli im, po ukończeniu kursu, uzyskać tytuł technika.
Kierunki KKZ
- fryzjerstwo (3 semestry)
- wykonywanie usług fryzjerskich - FRK.01 - rachunkowość (2 semestry)
- prowadzenie rachunkowości - EKA.07 - florystyka ( 3 semestry)
- wykonywanie kompozycji florystycznych - OGR.01 - stolarstwo (2 semestry)
- wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych - DRM.04 - rolnik (3 semestry)
- prowadzenie produkcji rolniczej - ROL.04 - operator obrabiarek skrawających/mechanik –CNC ( 3 semestry)
- użytkowanie obrabiarek skrawających – MEC.05 - motoryzacja (4 semestry)
- organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych - MOT.06 - cukiernik (3 semestry)
- produkcja wyrobów cukierniczych – SPC.01
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – florystyka
Bukieciarstwo, bardziej fachowo nazywane florystyką, to dziedzina obecnie bardzo modna. Rozwija zmysł estetyczny, smak kolorystyczny, wyczucie proporcji oraz zręczność. Pozwala oderwać się od zgiełku codzienności i szybkiego tempa życia, wyrażać swoje emocje za pomocą kwiatów. Być może dlatego układanie bukietów staje się coraz częściej zajmującym hobby, jak i sposobem na życie zawodowe włączając możliwość rozwijania swoich umiejętności i pasji na ogromnych wystawach florystycznych.
Florysta to zawód dla każdego, kto posiada chociaż odrobinę wyobraźni i zmysłu estetycznego. Nasz kurs skierowany są do osób, które nigdy wcześniej nie miały doczynienia z kwiatami. Wszyscy, którzy kochają rośliny na pewno doskonale odnajdą się w tym zawodzie. Ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uzyskanie kwalifikacji florysty umożliwia m.in.: jest układanie kompozycji z kwiatów żywych i sztucznych, przeznaczonych dla klientów indywidualnych a także znajdujących zastosowanie w aranżacji wnętrz i oprawie uroczystości i wydarzeń różnego rodzaju. Florysta układa klasyczne bukiety o niewielkich rozmiarach, sprzedawanych bezpośrednio w salonie lub kwiaciarni, lecz wykonuje także duże wieńce i inne kompozycje na specjalne zamówienie, opatrzone odpowiednimi wstęgami, dedykacjami, a nawet dostarczanymi bezpośrednio do adresata. Do pozostałych obowiązków bukieciarza należy organizowanie roślin i elementów dekoracyjnych, pielęgnowanie ich i zapewnianie odpowiednich warunków dla ich przechowywania. Florysta zajmuje się również wizualną oprawą uroczystości i imprez oraz kompleksową dekoracją wnętrz, stosując rośliny ozdobne cięte i doniczkowe. Wykorzystuje w swojej pracy zasady kompozycji plastycznej oraz wiedzę dotyczącą sposobów zagospodarowania przestrzeni oraz dekoracji wnętrz.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs florystyczny! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – cukiernictwo
Wszystkich zafascynowanych procesem pieczenia, zdobienia, wypiekania oraz modelowania słodkości zapraszamy na kurs zawodowy - cukiernik. Cukiernik to osoba lubująca się w łakociach. Najlepsze ciasta tworzone są z ogromną dozą cierpliwości, miłością do jedzenia słodyczy i wyczuciem smaku. Praca cukiernika polega przede wszystkim na produkcji wszelkiego rodzaju ciast, ciastek, tortów, deserów, cukierków, pieczywa cukierniczego, lodów i elementów dekoracyjnych, które poza walorami smakowymi powinny również posiadać walory wizualne. Od niedawna pojawiła się moda na wymyślne, wymagające kreatywnych umiejętności, torty z figurkami lukrowymi – prawdziwe cukiernictwo jest pewnego rodzaju sztuką.
Ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uzyskanie kwalifikacji cukiernika umożliwia m.in.: podjęcie zatrudnienia w cukierniach, restauracjach, hotelach, firmach produkujących czekolady lub słodycze, czy też w manufakturach słodyczy – gdzie odbywają się widowiskowe pokazy, podczas których na oczach klientów wytwarzane są kolorowe cukierki, lizaki i inne łakocie. Oczywiście można też założyć własną działalność gospodarczą i np.: wypiekać torty na indywidualne zamówienie klientów – z okazji urodzin, ślubu, komunii, itp.
Do zadań zawodowych cukiernika należy:
- produkcja wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych, np. ciast, ciastek, lodów oraz ich dekorowanie,
- rozliczanie przyjętych i wydanych surowców,
- organizowanie własnego stanowiska pracy i stanowisk pracy podległych pracowników.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs cukiernictwa! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – fryzjerstwo
Chcesz realizować swoją pasję, przekwalifikować się, odświeżyć swoją wiedzę i praktyczne umiejętności, a może interesuje Cię tematyka poprawy i kreowania wizerunku? Szkolenie fryzjerskie przygotowaliśmy z myślą o zainteresowanych pracą jako fryzjer – stylista. Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Nauczymy Cię wykonać każdą fryzurę zależnie od oczekiwań klienta.
Do zadań zawodowych technika usług fryzjerskich należy:
- strzyżenie włosów damskich, męskich i dziecięcych,
- wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów i skóry głowy przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów,
- ondulowanie i prostowanie chemiczne włosów,
- wykonywanie fryzur okolicznościowych,
- zagęszczanie i przedłużanie włosów,
- projektowanie i stylizacja fryzur,
- koloryzacja i rozjaśnianie włosów,
- dobieranie fryzury zgodnie z zasadami antropometrii,
- prowadzenie doradztwa z zakresu stylizacji fryzur,
- udzielanie porad w zakresie zapobiegania chorobom skóry głowy i włosów,
- prowadzenie promocji i marketingu usług fryzjerskich,
- zarządzanie zakładem fryzjerskim.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs fryzjerstwa! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – rachunkowość
Marzysz o stabilnej, rozwojowej i dobrze płatnej pracy w księgowości? Jeżeli liczenie i sporządzanie tabelek to dla ciebie łatwizna i prawdziwa przyjemność, dobrze radzisz sobie z rozumieniem aktualnych przepisów, jesteś osobą skrupulatną i odpowiedzialną oraz lubisz cykliczną pracę przy komputerze, zostań technikiem rachunkowości!
Praca technika rachunkowości polega na sporządzaniu i kontroli dokumentów księgowych firmy, ewidencjonowaniu zmian zachodzących w jej majątku i kapitale, ustalaniu wyniku finansowego firmy, sporządzaniu zestawienia obrotów i sald, rachunku zysków i strat. Zapotrzebowanie rynkowe na techników rachunkowości nie maleje. Stale rośnie bowiem liczba firm, szukających rzetelnych, kompetentnych osób do prowadzenia księgowości - na etacie lub w ramach współpracy biznesowej. Z myślą o coraz chętniej zakładanych mikro, małych i średnich firmach oraz start-upach pojawiają się także biura rachunkowe online, które prowadzą regularny nabór nowych kandydatów do pracy. Jako technik rachunkowości zyskasz więc niezwykle szerokie możliwości zatrudnienia i atrakcyjnego awansu w firmach prywatnych oraz przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych. Ten zawód pozwoli ci się spełnić również wtedy, gdy marzysz o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom, twoje zadania zawodowe będą powtarzalne tylko częściowo - w pracy rachunkowej nie raz staniesz przed ciekawymi wyzwaniami, dzięki którym rozwiniesz swoje pasje i karierę.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs rachunkowości! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – stolarstwo
Stolarstwo jest zawodem wykonywanym od lat i wbrew pozorom nie traci na swojej atrakcyjności. Aktualnie na całym świecie jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych stolarzy.
Na całym świecie panuje obecnie moda na designerskie, niepowtarzalne meble wykonywane ręcznie z wysokiej jakości materiałów. Dziś sektor handlowy i budowlany otworzy zupełnie nowy obszar, który wymaga wyszkolonych i wykwalifikowanych stolarzy!
Kurs stolarski kierowany jest do ludzi kreatywnych i otwartych na nowe wyzwania. Program kursu jest dostosowany do uczestników nie posiadających doświadczenia w stolarstwie. Szkolenie będzie interesujące dla osób, które lubią projektować, majsterkować i tworzyć.
Ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uzyskanie kwalifikacji stolarza umożliwia m.in.: podjęcie zatrudnienia w firmach budowlanych i należących do branży meblarskiej lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Do zadań zawodowych stolarza należy:
- wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych używanych w budownictwie (np. schodów, drzwi, okien, parkietów, szaf wnękowych),
- wykonywanie i konserwacja mebli zwykłych oraz ozdobnych,
- wykonywanie i konserwacja drewnianych przedmiotów codziennego użytku (np. ramy do obrazów, instrumenty muzyczne),
- odnawianie i konserwacja drewnianych antyków.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs stolarstwa! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – rolnik
Chcesz szybko i łatwo zdobyć uprawnienia rolnicze, by móc otrzymać albo kupić ziemię rolną bądź starać się o dofinansowanie z UE? A może po prostu nie wyobrażasz sobie innego życia, jak tylko na wsi? Jeżeli czujesz harmonię z przyrodą, chętnie zajmujesz się zwierzętami i roślinami, jesteś osobą odpowiedzialną, zdeterminowaną i samodzielną, zostań rolnikiem!
Do zadań zawodowych technika rolnika należą prace związane z hodowlą roślin, nasiennictwem oraz produkcją roślin w gospodarstwach rolnych. Rolnik organizuje i nadzoruje prace związanych z chowem, pielęgnowaniem i żywieniem zwierząt gospodarskich, prowadzenie dokumentacji dotyczącej produkcji roślinnej, kalkulacji kosztów produkcji rolnej, dokonywanie podstawowych zabiegów agrotechnicznych, kontroli roślin, rozpoznanie chorób lub szkodników zagrażających plonom
Ukończenie kursu oraz uzyskanie kwalifikacji rolniczych umożliwia
- nabywanie ziemi,
- otworzenie gospodarstwa rolnego,
- uzyskiwanie dopłat oraz dotacji,
- uzupełnić wykształcenie wymagane w programie Młody Rolnik.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs rolnictwa! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Kwalifikacyjny kurs zawodowy – CNC operator obrabiarek skrawających
Celem kursu jest praktyczne opanowanie przez słuchaczy umiejętności w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie (tokarek i frezarek). Program szkolenia przewiduje teoretyczne i praktyczne zapoznanie uczestników z podstawami: obróbki skrawaniem; rysunku technicznego; planowania procesu technologicznego; oraz programowaniem procesów technologicznych na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Ostatnim etapem szkolenia jest praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności przy obsłudze frezarki i tokarki sterowanej numerycznie.
Operator obrabiarek skrawających powinien posiadać uniwersalne kwalifikacje zawodowe, umożliwiające pracę na stanowiskach roboczych o zróżnicowanym stopniu automatyzacji.Dlatego operator obrabiarek skrawających jest zawodem szerokoprofilowym, łączącym w sobie umiejętności właściwe dla tokarza, frezera, szlifierza oraz operatora centrów obróbkowych. Operator obrabiarek skrawających obsługuje i nadzoruje uniwersalne, półautomatyczne i automatyczne obrabiarki skrawające, takie jak: tokarki, frezarki, wytaczarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie. W ostatnim okresie kształcenia przewiduje się specjalizację: operator obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC).
Ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uzyskanie kwalifikacji operatora obrabiarek skrawających umożliwia m.in.: podjęcie pracy w zakładach przemysłu metalowego w działach produkcyjnych (przy obsłudze obrabiarek konwencjonalnych i nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie), naprawczych, w narzędziowniach, prototypowniach, we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, w zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.
Jeśli chcesz się tego nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje zapraszamy do nas na bezpłatny kurs CNC! Zapraszamy! Zapisz się już dziś!
Motoryzacja „organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych - MOT.06”
Technik pojazdów samochodowych jest zawodem mającym związek z rozwojem nowych technologii, nowoczesnego przemysłu, z obsługą gospodarki i mobilnością ludzi. Głównym celem pracy technika pojazdów samochodowych jest planowanie
i wykonywanie diagnostyki, naprawy i obsługi pojazdów samochodowych, uczestniczenie w procesie ich wytwarzania i użytkowania z użyciem określonych maszyn i urządzeń.
Praca technika pojazdów samochodowych może być wykonywana w warsztatach obsługowo – naprawczych, halach produkcyjnych, przystosowanych pomieszczeniach oraz na wolnym powietrzu. Podstawowym miejscem pracy jest jednak warsztat samochodowy.
Do zadań zawodowych kwalifikacji MOT.06 należy:
- diagnozowania stanu technicznego pojazdów samochodowych,
- obsługiwania i naprawiania pojazdów samochodowych,
- organizowanie i nadzorowanie procesu obsługi pojazdów samochodowych,
- przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych.