ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
I KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
W SŁUPSKU

Biuletyn informacji publicznej Informacje rodo Dziennik elektroniczny Facebook Kontakt

Biblioteka

70. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

W sobotę, 26 kwietnia w Słupskim Teatrze Rondo odbyły się rejonowe eliminacje 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowały Jessica Czechowska i Gabriela Sieradzka. Obie świetnie się zaprezentowały pomimo tremy i dużej konkurencji. Gratulujemy Gabrysi Sieradzkiej, która zdobyła wyróżnienie. Brawo! Obu uczestniczkom życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj więcej: 70. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Za nami kolejne ciekawe i poszerzające wiedzę spotkanie w ramach projektu "Zdolni z Pomorza" . Tym razem Biblioteka Pedagogiczna gościła Pana Michała Rusinka - pisarza, literaturoznawcę oraz wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej. Tematem był język polski i jego meandry podane w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób🤓

Czytaj więcej: Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Biblioteka

Plan pracy
Regulamin
Wydarzenia
Ogłoszenia
Konkursy
Polecamy
Nasze prace
Gazetka Szkolna

Ogłoszenia

Akcja Bookcrossing Uwolnij lub przygarnij książkę ! – po szkole wędrują … książki !

bookcrossing rodekW naszej szkole ruszyła Akcja Bookcrossing Uwolnij lub przygarnij książkę !
Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. i wzbudza duże zainteresowanie. Bookcrossing powstał, aby „uwalniać książki”, a tym samym dawać innym radość czytania. „Uwalnianie książek” - to idea nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom, polegająca na pozostawianiu ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach specjalnie oznaczonych.
W myśl tej idei nauczyciele bibliotekarze zaprosili wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, słuchaczy, kursantów i rodziców do włączenia się w tę akcję. Okazało się, że wielu ludzi ze szkolnej społeczności posiada w domu książkę dawno przeczytaną, która stoi na półce zapomniana. I chętnie podzielą się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają. Przyniesione książki wystarczy położyć na półkę w regale stojącym obok biblioteki szkolnej, a zabrać do domu inne. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie czytania. To również potwierdzenie, że dzielenie się jest lepsze od posiadania!

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

70926497 2526754280741575 7961300660043907072 oNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel realizowany w Priorytecie 3 to - Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, podejmowanie przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek szkolnych o nowości wydawnicze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolna Lista Top Bestsellerów

best seller W naszej placówce rusza kolejna edycja Szkolnej Listy Top Bestsellerów. Na podstawie klasowych list zostanie ustalona szkolna lista bestsellerów, co pozwoli nam ustalić preferencje czytelnicze naszych uczniów/słuchaczy i ułatwi uzupełnianie zbiorów biblioteki o nowe woluminy. Serdecznie dziękujemy za udział w realizowanym przeds

 

 

 

 

Konkurs na list miłosny

Zapraszamy wszystkich pasjonatów do udziału w konkursie pod hasłem : Telefon milczy. Jedna filiżanka na stole[…]. - J. Twardowski: Telefon milczy: Wiersze, s.136
Zadaniem uczestnika jest samodzielne napisanie listu miłosnego skierowanego do osoby, ojczyzny lub innej wartości ważnej dla człowieka. Szczegółowe dane dotyczące konkursu zostały określone w regulaminie , który znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce biblioteka(odnośnik : Regulaminy). Życzymy wszystkim uczniom i słuchaczom powodzenia i „ lekkiego pióra” !.
Organizatorzy konkursu: p. Barbara Stakun i p. Danuta Pańczocha.

Nasze prace

Prace artystyczne

 

Opowiadania

Leśny sen

Słońce chowało się za korony drzew, a mistyczne dźwięki wydobywające się z serca lasu owiewały liście pajęczyną złotych nici, budziły okoliczną faunę ze snu i powstrzymywały ciemność, która wdzierała się powoli do wnętrza labiryntu. Melodia cichła, przyśpieszała, by ostatecznie wydać z siebie ostatnie nuty , pozwalając by pustka weszła do środka. Jedynie złote nici porozrzucane po runie wskazywały drogę zbłąkanym duszom, które desperacko szukały źródła muzyki. W głębi lasu rodziła się nocna mgła otaczając korzenie kołderką. Tęcza, która przez cały dzień kąpała się przy wodospadzie schowała się do stawu oddając odrobinę swojego blasku kolorowym rybom pływającym przy dnie. Mieniły się żywymi barwami, co jakiś czas wynurzając się na powierzchnie spoglądały na smukłą postać owiniętą w płaszcz wykonany z nocnego nieba. Pojedyncze gwiazdy przecinały materiał jasną smugą spadając do krawędzi, znikały w trawie pozostawiając po sobie kroplę rosy. Płaszcz poruszył się na wietrze strącając na ziemię kolejne krople. Sowa siedząca na gałęzi drzewa poruszyła się niespokojnie i wzbiła się do lotu strącając kilka liści. Mężczyzna spojrzał na zwierzę i uśmiechnął się lekko podnosząc skrzypce. Dotknął strun smyczkiem i zamarł. Z ciemności wyłoniła się kobieta śmiejąc się cicho. Zwiewna sukienka wykonana z mgiełki poruszała się niczym tafla wody poruszona przez samotny liść. Włosy opadały jej na ramiona mieniąc się barwami jesiennych liści. Melodia po raz kolejny wypełniła tajemniczy bór. Mrok zaproszony do środka owinął swymi mackami drzewa i skały wyciągając z ukrycia swych wojowników…

- Możesz przestać?

Cichy szept chłopaka przerwał opowieść i wywołał dreszcze u swego właściciela.

- Możesz mnie nie straszyć?”

- Boisz się?

- To trochę straszne, mówisz tak, jakby ten las był myślącą osobą. Na te słowa mruknął, rozglądając się nerwowo po okolicy. Omiótł wzrokiem pobliskie drzewa i skulił się.

- Zauważyłaś, że zrobiło się ciemniej?

Głośny śmiech rozniósł się echem po puszczy, rozproszył mur zwątpienia i strachu, odgrodził zmartwienia i przegnał smutek.

Młoda sarna zerwała się do biegu wystraszona, wpadając w wysokie zarośla, strącając dojrzałe owoce na ziemię ku uciesze mniejszych stworzeń.

- To nie ciemności powinieneś się bać.

Chłopak uśmiechnął się nieśmiało, rzucając ostatnie spojrzenie w głąb lasu. Chwiejnym krokiem ruszył w dalszą podróż .

-Naprawdę tego nie widzisz?

Spytałam. Po chwili zatrzymałam się w pół kroku. Złapałam za złotą nić opadającą z drzewa

i pociągnęłam sprawiając, że wszystko zniknęło.

Joanna Kos

Wiersze

Drzewapdf

Czarne chmurypdf

Pustkapdf