ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
I KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
W SŁUPSKU

Biuletyn informacji publicznej Informacje rodo Dziennik elektroniczny Facebook Kontakt

10 EDYCJA SZKOLNA NARODOWEGO CZYTANIA

W tym roku przypada 10 edycja Narodowego Czytania.
Nasza szkoła po raz kolejny włączą się w ogólnopolską akcję, ale tegoroczne święto klasyki polskiej literatury będzie wyglądało inaczej - podobnie jak w poprzedniej edycji projektu.
Realia pandemiczne wymuszają inną niż zazwyczaj formę Narodowego Czytania. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole czytać będziemy fragmenty dzieła wybranego na tę edycje do czytania- komedię Gabrieli Zapolskiej-,,Moralność pani Dulskiej". Czytamy w poniedziałek - 6 września na zajęciach lekcyjnych w każdej klasie o wspólnej dla wszystkich godzinie - o 10.40, na lekcji 4.

,,Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku."

,,Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego."
Akcję „Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Chętni uczniowie, którzy chcą czytać fragmenty ,,Moralności pani Dulskiej " podczas obchodów Narodowego Czytania w naszej szkole, proszeni są o zgłoszenie tego przed lekcją 4, nauczycielowi, z którym będą mieli zajęcia na tej godzinie lekcyjnej. Osoby, które aktywnie włączą się w przebieg szkolnego Narodowego Czytania i zostaną wskazane przez nauczycieli, zostaną nagrodzone ocenami z j.polskiego.